Начало
Проекти

Социална и професионална адаптация
Социална и професионална адаптация
В края на 2004 г. фондация "Благотворител" създаде своя първи проект. Вниманието бе фокусирано към деца, лишени от родителски грижи, които живеят и се възпитават в социални домове. В 60 заведения из цялата страна по данни на ДАЗД израстват 4717 деца на възраст между 7 и 18 години, откъснати от външната среда, с по-ниско самочувствие и вяра във възможностите си. Това е пречка за тях да изявят действителните си способности и да се приспособят пълноценно към живота извън институцията.
Фондация "Благотворител" избра да подпомага навършващите 18 години младежи в преходния момент от техния живот. Така бе създаден проектът "Социална и професионална адаптация". Основната му цел е да съдейства за интеграцията на пълнолетните, които са на прага на своя самостоятелен живот, като им предостави повече възможности за бъдеща професионална реализация. Проектът предлага на младите хора от домовете да усвоят нови познания и умения в различни курсове според техните желания и интереси: строителни, шофьорски, готварски, сладкарски, сервитьорски, козметични, за масаж, за маникюр. Hякои младежи предпочитат езикови, компютърни и кандидатстудентски курсове. Въздействието на курсовете беше видимо за всички: участниците осъществиха контакти с хора със сродни интереси; опознаха нова среда; срещнаха се с различни гледни точки и отношение към живота. Дипломите, получени след обучението, значително допринесоха за повишаване на самочувствието и увереността на участниците и им помогнаха да намерят подходяща работа.
Чрез проекта фондацията окуражи и останалите деца в дома да повярват в собствените си сили въпреки трудностите и неблагоприятните условия, в които израстват.
Резултати: до момента 209 млади хора, от които 152 по този проект завършиха професионално обучение, езикова или кандидатстудентска подготовка, част от тях намериха подходяща работа и се самоиздържат.
Победители в К О Н К У Р С
по проект "Професионална и социална адаптация"
за безплатна професионална и езикова подготовка
Алекси Алексиев, Ангел Михайлов, Добромир Здравков, Дончо Пачев, Мария Звездева, Милен Петков, Недялко Недялков, Николай Колев, Петър Симеонов, Юли Миланов
С кандидатите ще бъде проведено интервю на живо или по телефон, за да бъдат избрани победителите в конкурса.
Окончателните резултати ще бъдат публикувани на 13 март 2018 г.
Моят живот след 10 години
„Остават ми още две години да уча, това е прекрасен период в живота на едно момче. Вече съм голям, а още не са ме налегнали проблемите на по-възрастните. Всичко това е много хубаво, но след тези две години трябва да се справям с живота сам, отгоре на всичко имам по-малка сестра, която разчита на моята подкрепа. Общо взето след 10 години се виждам един работещ човек. Много искам да имам семейство, от което досега съм лишен. Затова трябва да има до мен съпруга, която обичам. Семейство е, поне аз така мисля, когато и двамата съпрузи се обичат и край тях има деца. Много ми се иска да бъда на тяхното място, защото те със сигурност ще бъдат много обичани.“
Алекси, 17 г.
„Заспивайки вечер, много често си представям, че имам най-важното за мен - мой си собствен дом, дом, който аз съм си построил и обзавел с двете си ръце, и най вече благодарение на професията, която ще имам - мечтая да бъда строител. Мечтая и отлитам в друг свят, в друга реалност. Представям си как съм се оженил и имам деца -момче и момиче. Ще се възползвам от всички шансове, който ми дават в дома, за да мога един ден да бъда горд с себе си, да бъдат горди и моите деца.“
Николай, 17 г.
„Животът на един човек е такъв, какъвто той си го направи. Според мен, всеки човек има мисия, която трябва да изпълни. Много е трудно да мислиш за толкова години напред, защото за една година се променят толкова много неща, а след десет години, може би този свят, на който ние сега се радваме, ще е някъде далеч в нашите спомени. Знам само, че за толкова голям период ще създам много нови приятелства. А тези, които имам сега, само част от тях ще са още с мен. Животът, за съжаление, и разделя.
Не знам какво да очаквам след десет години... Може би няма съм тук, където съм сега, може би ще имам семейство... За десет години ще се случат много неща, но ние, хората трябва да се стремим към по-доброто, за нас и за Земята, и най-важното, да пазим сърцата си добри, отворени към хората около нас.“
Пенка, 18 г.
„След десет години аз ще съм завършила висшето си образование и ще съм практикуващ ветеринарен лекар. Мечтата ми е да имам собствена клиника, където да лекувам всякакви животни. Избирайки тази професия научавам, че няма по-хубаво от това да спасяваш животи. Нима беззащитните животни заслужават да бъдат захвърлени и изоставени?
Не мога да разбера и хората, които си доставят удоволствие от ловуване на животни. С какво им пречат сърнички, фазани, зайчета, нима те съществуват, за да доставят радост на ловеца, който ги отстрелва? Искам да живея спокоен живот, в който няма ловуване, няма убийства, няма жертви.“
Пепа, 17 г.
Как работата помага за сбъдването на мечтите?
„Мечтите са нашия оптимум да се развиваме, да израстваме, да създаваме нещо за себе си и за другите. Благодарение на работата повечето от мечтите ни могат да се сбъднат. През по-голямата част от живота ни е свързан с работа, чрез нея ние се изграждаме като личности. Работата ни дава опит, който ни е необходим в живота, за да бъдем успешни.
Моите мечти са най-разнообразни, като това например са: да срещна най-подходящия човек за себе си, да постигна високи спортни резултати, и естествено благодарение на работата, да си набавя необходима екипировка за състезанията. Още нещо, за което мечтая, е да отида до Алпите, Хималаите … да видя Париж, Великата китайска стена, да „вкуся“ от Изтока и Запада и още много други неща, защото искам да опозная заобикалящата ни среда и да открия Себе си.“
Михаела, 21 г.
За мен успехът е...
„Живея в дом от единадесет години. Нямал съм семейство, такова какво имат другите деца и знам, че когато навърша осемнайсет години и изляза от дома, ще ми е много трудно. Най-вероятно ще съм изправен пред много трудни избори - по кой път да поема по-правилния или по-грешния. Ще се старая да бъда достоен, отговорен и честен човек. Успехът за мен е въпрос на личен избор, труд и вяра. Аз съм този, който пише съдбата си, този който решава по кой път да премине – по лошия или по добрия. За успеха са нужни труд, усърдие и постоянство. Аз вярвам, че ще успея в този живот. Ще се трудя и ще успея, не защото така трябва, а защото Аз го искам!“
Величко, 17 г.
Хронология
2005
В края на 2004 г. екипът на фондацията потърси отговор на въпросите какво се случва с навършващите пълнолетие младежи, които трябва да напуснат домовете; готови ли са за предизвикателствата на самостоятелния живот; как може да бъде по-успешен този труден преход. Проучванията показаха, че голяма част от младите хора напускат институциите без да завършат средно образование, без конкретна професионална квалификация, без яснота какво ще работят, къде ще живеят, а за всички е от първостепенно значение да намерят подходяща работа, с която да се самоиздържат. Екипът реши, че фондацията може да помогне на младежите да придобият умения сами да изкарват хляба си. Така се роди първият проект на фондацията "Социална и професионална адаптация" - като отговор на една сериозна нужда, необезпечена от отговорните институции.
Усилията ни започнаха от ДОВДЛРГ "П. Р. Славейков", по-късно бяха включени и "Христо Ботев" и "Асен Златаров" в София. След задълбочени консултации с възпитателите, младежите избраха професионални курсове, с които да могат да се реализират по-успешно на пазара на труда.В продължение на 1 година 19 младежи от домовете в София според своите желания и нагласи усвоиха нови познания и умения в различни курсове: 6 шофьорски, 2 компютърни, 4 готварски, 1 сладкарски, 1 козметичен, 2 строителни; 1 за масажи, 1 кандидатстудентски по математика и 1 по английски език; осъществиха контакти с хора със сродни интереси; опознаха нова среда; срещнаха се с различни гледни точки. Младежите положиха сериозни усилия и придобиха самочувствие на хора, които могат да се справят с предизвикателствата. Фондацията съдейства за намиране на работа чрез лицензираните организации, които провеждат курсовете, чрез посреднически агенции, приятелски кръг.
В рамките на проекта бе взето решение да се спонсорират двама младежи от социално слаби семейства с компютърни курсове и млада жена с увреждане - с козметичен.
Общо разходите по професионалното обучение на 22 млади хора възлизат на 5052 лв.
2006
През годината 17 младежи от домовете в София завършиха успешно желани от тях курсове: 4 шофьорски, 2 сервитьорски, 6 готварски, 2 хотелиерски, 1 за масажи, продължи кандидатстудентската подготовка по математика и по английски език. На част от напусналите домовете е оказано съдействие за намиране на работа. За две години дейността по проекта доби популярност сред младите хора, на които предстои да започнат самостоятелен живот. Те знаят, че могат да разчитат на подкрепа за допълнителна професионална квалификация и на съдействие за работа - важни предпоставки за успешен самостоятелен живот.
В рамките на проекта от социално слаби семейства са спонсорирани младеж с шофьорски курс и девойка с курс по маникюр, педикюр и ноктопластика.
Разходите за професионалното обучение на 19 млади хора възлизат на 5780 лв.
2007
През годината 14 навършващи пълнолетие момичета и момчета избраха различни професионални курсове: 4 шофьорски, 7 -готварски, 1 фризьорски, 1 сервитьорски и 1 за маникюр. В проекта се включиха и младежи от SOS Детски селища България, живеещи в София.
Съвместно с фондация Партньори България се проведе семинар на тема "Как да търсим и намираме работа" с младежите от софийските домове, които са завършили различни професионални курсове. Младите хора придобиха умения за писане на автобиография и мотивационно писмо и за успешно представяне на интервю с работодател. Упражненията и ролевите игри допринесоха за добрите резултати и за повишаване на самочувствието на младежите, на които им предстои след няколко месеца да изиграят "на живо" наученото.
Оказано е съдействие за намиране на работа на младежи чрез агенции, работодатели, приятели, познати.
Проведе се психологически тренинг "Опознавам себе си" с младежи от домовете "П. Р. Славейков", "Христо Ботев" и "Асен Златаров" в София. В пътуването към себе си младите хора разшириха границите на своята самопреценка и осъзнаха своята отговорност за правилния избор. Откриха своите добри качества и нови ценни умения, които ще им помогнат да постигнат мечтите си.
Разходите за професионалното обучение на 14 младежи и за двата семинара възлизат общо на 6980 лв.
2008
Професионален курс по масажи завършиха успешно две момичета от дом "Христо Ботев" и SOS Детски селища България.Със завършили готварски курс младежи от ДДЛРГ "П. Р. Славейков", "Асен Златаров" и SOS Детски селища се проведе официално интервю за работа с представители на ресторантска верига "Добро" в София. Васко бе приет на работа като помощник готвач.Три момчета от ДДЛРГ "П. Р. Славейков" започнаха шофьорски курсове. Янко успешно взе шофьорска книжка. Петима младежи от дом "П. Р. Славейков" от София започнаха готварски курсове и трима - шофьорски по проекта "Сътворявам живота си", финансиран от Държавния бюджет за 2008 г. Трима младежи от дом "Васил Петлешков" в Брацигово завършиха курсове за заварчици в Пловдив по проекта "Мога. Наравно с всички", финансиран от БТК.
Общо разходите за професионални курсове на 16 младежи възлизат на 6049 лв.
2009
По проекта "Сътворявам живота си" /финансиран от Държавния бюджет за 2008 г./ 22 млади хора от домове за лишени от родителски грижи деца в София и Исперих придобиха професионални знания и умения, осъзнаха личната си отговорност в планирането на професионалния избор, участваха активно в психологически тренинг и в обучение за активно поведение на пазара на труда.
8 младежи от дом "Лудогорие" в Исперих избраха шофьорски курс, един младеж предпочете курс по компютърна грамотност.
4 младежи от домовете в София избраха готварски курс, 2 сервитьорски, 3 козметични, 2 езикови, 2 кандидатстудентски по математика.
По проекта "Мога. Наравно с всички" /финансиран от Виваком/ професионални курсове завършиха 23 младежи от домовете "Васил Петлешков" в Брацигово, "Българка" и "Мария Терезия" в Стара Загора. Младите хора участваха в психологически тренинг и преминаха и обучение за активно поведение на пазара на труда.
8 младежи от Брацигово избраха готварски курс.
12 младежи от Стара Загора избраха готварски курс, трима - фризьорски.
По проекта "Социална и професионална адаптация" един младеж завърши курс по английски език.
По проекта "Създаване на комплекс за социални услуги в община Брацигово" /финансиран по програма ФАР/ 11 младежи се възползваха от възможността да завършат успешно професионална подготовка, да участват в психологическия тренинг и в обучението "Професионално ориентиране".
6 младежи избраха готварски курс, 5 младежи усвоиха фризьорски умения.
Общо разходите за 57 професионални и кандидатстудентски курсове през 2009 г. възлизат на 21 652.48 лв. Обучението е осъществено в рамките на различни проекти, финансирани от Държавния бюджет за 2008 г., Програма Фар и от Фондацията.
2010
По проекта кандидатстудентски курсове завършиха две абитуриентки. Ваня от SOS Детски селища избра подготовка по химия, Наталия от дом "Христо Ботев" в София предпочете подготовка по география. Двете момичета са приети да учат в ХТИ София и в УНСС.
Две момичета от дом "П. Р. Славейков" избраха професионална подготовка по фризьорство и маникюр и завършиха успешно обучението.
Асен, бивш възпитаник на дом "Христо Ботев" и студент втора година история в СУ "Св. Климент Охридски" завърши второ ниво на подготовката си по английски език
Янко, бивш възпитаник на ДДЛРГ "П. Р. Славейков", вече студент в Колеж по телекомуникации и съобщения", завърши успешно второ и трето ниво на подготовка по английски език.
Наталия, стипендиант на Фондацията и студент първа година в УНСС, завърши успешно второ ниво в курс по английски език.
Лилянка, Гергана и Йорданка от ДДЛРГ "Констанца Ляпчева" в Долна баня избраха професионална подготовка по фризьорство и завършиха обучението с отличие.
Таня от същия дом има планове да продължи образованието си и провежда кандидатстудентска подготовка по литература.
Цветелин от дом "П. Р. Славейков" реши да се подготви за матура по английски език и започна индивидуална подготовка.
Общата сума на изразходваните средства по проекта за 13 курса е 3930 лв.
2011
По проекта бе проведен семинар за активно поведение на пазара на труда, в който взеха участие младежи от дом "Петко Р. Славейков" и SOS Детски селища в София. Младите хора се упражняваха да пишат автобиография и мотивационно писмо и да представят своите силни страни и умения по време на интервю с работодател.
Семинарът помогна на младежите след задълбочен разговор за тяхната бъдеща трудова реализация, да изберат подходящо професионално обучение.
Седем започнаха веднага желаните от тях курсове. Петя и Веска завършиха успешно двумесечен курс по фризьорство, а Патриция по маникюр, Петър и Християн усвоиха умения по заваряване. Цветелин избра подготовка за матура по английски език, с намерение да кандидатства в УНСС, а Емил от дом „Олга Скобелева” в Пловдив предпочете кандидатстудентска подготовка по биология. Таня от дом "Констанца Ляпчева" в Долна баня се подготви с уроци по литуратура. Тримата младежи кандидатстваха и бяха приети да продължат образованието си: Цветан в УНСС, Емил в Пловдивския университет и Таня в СУ "Св. Климент Охридски".
Общата сума на изразходваните средства по проекта за 8 курса е 2805 лв.
2012
Различни курсове избраха и завършиха успешно 10 младежи: Цветелин от дом „Констанца Ляпчева” в Долна баня с огромно желание придоби умения по фризьорство, Йоана от дом „П. Р. Славейков” завърши курс по сервитьорство/барманство, а Моника по фризьорство. Мартин от SOS Детски селища завърши успешно курс компютърни мрежи, Веска получи свидетелство, след като успешно премина второ ниво по фризьорство, защото бе категорична, че с тази професия иска да се реализира. Велина и Петър след сериозни предварителни тестове записаха и завършиха успешно курс 3D Studio MAX. Фондацията подкрепи трима от „своите” студенти: Наталия премина успешно курс по английски език, Цветелин – за масажи, Васил – шофьорски курс. Част от младежите си намериха подходяща работа.
По проект "Социална и професионална адаптация вече 96 младежи се възползват от подкрепата на фондация "Благотворител" да получат нови знания и умения и да бъдат конкурентни на пазара на труда.
Общата сума на изразходваните средства за обучение за 10 курса е 3308 лв.
2013
През годината младежите избраха различни курсове. Моника от SOS Детски селища премина консултации по филмова и телевизионна режисура, защото целта и бе да следва в НАТФИЗ. Асен и Велина решиха, че за тях е важна подготовката по английски език. Гергана се подготви за матурата по философия.
Общата сума на изразходваните средства за 4 курса е 900 лв.
2014
По проект „Социална и професионална адаптация” успешно се подготови за матурата по философия Елизабет Манчева от SOS Детски селища в София, която продължи образованието си в СУ "Св. Климент Охридски". Цветомир Цолов и Кемал Симов от дом „П. Р. Славейков” в София завършиха професионален курс по готварство с намерението да си намерят добра работа. Диян Василев премина подготвителен курс по зъботехника и бе приет студент в София.
Общата сума на изразходваните средства за 4 курса е 1600 лв.
2015
През годината Антоанета Динева, Божидар Иванов, Исус Чавдаров, Пенка Чавдарова, и Пепа Николова от дом "Мария Терезия" в Стара Загора избраха курс по професията Сервитьор-барман. Кристина Райкова и Маринка Алексиева решиха, че готварството може да бъде тяхното призвание. Николина Левенова избра курс по масаж, Сара Бакхуиа – по кинезитерапия, Минка Петрова пожела да развива уменията си по масаж на лице, а Маринка Алексиева - по фризьорство.
Общата сума на изразходваните средства за 11 курса е 4150 лв.
2016
През годината различни професионални курсове завършиха успешно 12 младежи. Алекси Алексиев, Антоанета Динева, Величко Петков, Дафинка Миладинова, Илияна Илиева, Марийка Добрева, Милена Николова, Михаела Георгиева, Николай Колев, Пенка Чавдарова, Пепа Николова и Христо Петров избраха подготовка по сладкарство, мазилки и шпакловки, готварство, сервитьорство и езиков курс по испански.
Общата сума на изразходваните средства е 5399 лв.
2017
През годината професионално обучение избраха 9 младежи: Борислава Маринова, Гергана Иванова, Паула Шишкова, Пенко Ванчов, Стефанка Величкова, Валя Ангелова, Иванка Тодорова, Марин Маринов и Патрисия Димитрова. Младите хора активно се подготвяха за своя професионален път в курсове по готварство, козметика, масаж, маникюр, мазилки и шпакловки.
Общата сума на изразходваните средства е 3140 лв.
2018 г.
Успешно завършиха избраните професионални курсове през годината 10 младежи: Ангел Михайлов, Недялко Недялков, Янка Петкова, Алекси Алексиев, Николай Колев, Марин Маринов, Иванка Тодорова, Юли Миланов, Добромир Здравков, Дончо Пачев. Младите хора се подготвяха активно за бъдещата си професионална реализация, като изучаваха тънкостите на готварството, шпакловки и мазилки, барман-сервитьорство, масаж, шофьорство. Двама младежи повишиха познанията си по английски език, за да могат да общуват пълноценно с клиентите си.
Общата сума на изразходваните средства е 4498 лв.
През месец февруари бе проведено задълбочено тридневно обучение в село Ягода по кариерно ориентиране на 16 младежи, настанени в ДДРЛГ „Мария Терезия”. Избрахме тази институция заради установено дългогодишно партньорство.
Изразходвани средства за обучението – 2933 лв.
Вашите мнения и коментари
от: Ралица Ганчева
публикувано: 22.01.2016 11:46:52 часа
\"Стойността на един курс е до 450 лв. \" Не става ясно Фондацията ли заплаща курса или все пак част от него се заплаща от участника. Има ли вариант курсовете да са в друг град
Изпрати мнение или коментар